Stop Buying This Shit (if you want to save money)

Below is a list of some grocery items people buy that they shouldn’t buy if they want to save money and have a healthier diet.

6. Orange juice.  Sure, it has Vitamin C.  So does bell pepper, broccoli, kale and so on and so forth…WITHOUT the sugar. Most fruits should be eaten — as a smoothie is fine, it still has the fiber — not drunk as a juice.

5. Skinless Chicken Breast
Why pay more for less? First, the skin helps keep the muscle meat moist when you cook it.  Second, skin has collagen, which helps your skin look young.  Third, skin is flavorful and without it, people are going to drench the chicken in gravy or ranch dressing or something like that. Fourth, if you really don’t want to eat skin (which is good for you as long as you don’t eat too much of it), take it off yourself.  Is it really worth paying more to have someone else take it off for you?

4. Lean ground beef
If the goal is to make a burger, keep in mind that most of the fat will be cooked off anyway. So regardless of how fatty the ground beef is, you end up with the same end product.  If it’s to make spaghetti or meatloaf, you can drain the fat yourself.  Though I don’t recommend wasting any part of an animal — the fat can, for instance, be used to stir fry veggies or to make a confit — because it isn’t animal fat that makes people fat and sick, it’s the gargantuan PORTION SIZES and excessive sugar intake that does.

average-dinner-plate-size

3. Kobe ground beef
Kobe ground beef is known for its high fat content. So why does it cost more than lean ground beef, which in turn costs more than its fattier counterparts? Because we live in the Land of Confusion, where we’re taught to trust strangers with impressive sounding titles and degrees instead of our instincts.

In any case, the fat will be cooked off if you’re using it to make a burger, so you’re paying a premium for nothing.  If you prefer more fat in your spaghetti, the cheapest ground beef available will provide comparable amount of fat at a much lower price.

And the celebrated tenderness of Kobe beef doesn’t apply to the ground version, because ground beef, by definition, is already tender.

2. Chicken breast
Dark meat is preferred in most parts of the world because it’s much more flavorful and juicier than its white counterpart. But not in the Land of Confusion, where white meat is wrongly considered the healthier option just because White supremacy insists that all things “White,” regardless of species, must be superior to anything “Dark,” it contains less fat and fewer calories than its dark counterpart.  Dark meat offers more zinc, riboflavin, niacin, thiamine, taurine, vitamins B12 and B6, and iron than does White meat.

So quit acting like a fucking racist and eat some dark meat.  The only reason why so many people tolerate White people meat is because it’s been infused with broth so that it’s as juicy as the juiciest, biggest dark meat you’ve ever had. Or they counter the dryness and lack of flavor by drenching it in gravies and sauces to make it palatable, which significantly increases caloric intake.

So to save money and to eat fewer calories, buy dark meat instead of white meat.

1.  Meal Kits
They’re expensive — $10-$15/person per meal — and no, they don’t teach anyone how to cook anymore than the Kama Sutra teaches people how to have sex (which isn’t its purpose anyway).  Cooking isn’t a matter of following recipes, it’s about engaging the senses and releasing the instincts.  These meal kits are an extension of an education system that teaches people to follow someone else’s procedures instead of figuring out how to do something on one’s own.  And in any case, there are cheaper ways to learn how to cook with recipes (youtube, recipe books), just as there are cheaper ways to get an education than going to school.

Conclusion
Point is, trust your instincts.  Listen to your body, it’ll tell you what you need and how much to eat.  To do that, you need to block out the noise of marketing scams and confusing proclamations about what is or isn’t healthy for you.  There’ll be a post about how to eat with your instincts soon.

MealKitBoxes_Embedded

This meal kit cost $30 and takes most people 40 minutes to prepare. This meal kit is like college: both are rip offs that make people poor and stupid.

Advertisements